Emekli Aylığı Zammı TBMM'de

Emekli aylıklarının en düşük 2 bin 500 TL olmasını ve elektrik faturalarında kademeli tarifeye geçişi de içeren yasa teklifi TBMM'ye sunuldu Alınan son dakika bilgisine göre, emekli taban aylığının 1500 liradan 2500 liraya çıkarılması, memur maaşlarına yüzde 7.5 artışla toplamda yüzde 30.95 zam yapılmasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı yasa teklifi meclis başkanlığına sunuldu.

Emekli Aylığı Zammı TBMM'de

Gelen habere göre; emekli taban aylığının 1500 liradan 2500 liraya çıkarılması, memur maaşlarına yüzde 7.5 artışla toplamda yüzde 30.95 zam yapılmasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı yasa teklifi meclis başkanlığına sunuldu.

Ayrıca yasa teklifiyle BOTAŞ'a doğalgaz fiyatlarını, iklim koşullarına göre bölge bazında kademeli olarak belirleme yetkisi de tanınıyor.

Doğal gazda kademeli tarifeye geçişi de içeren 18 maddelik teklif, TBMM'ye sunuldu.

AK Parti'li 78 milletvekilinin imzasını taşıyan, 'Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' TBMM Başkanlığı'na sunuldu. 18 maddeden oluşan kanun teklifi, doğal gaz faturalarından BES'e, Kurumlar Vergisi'nden kur korumalı mevduat hesaplarına kadar pek çok alanda düzenlemeler içeriyor.

DOĞAL GAZDA KADEMELİ FİYAT FARKI

Teklif ile kademeli doğal gaz tarifesine geçiliyor. BES ile 'devlet katkı payını' artırmak amacıyla değişikliğe gidiliyor. Bu kapsamda BES sisteminde kamu katkı payı yüzde 25'ten, yüzde 30'a çıkarılıyor. İhracatçı firmalarda Kurumlar Vergisi'nin indirimine ilişkin düzenlemeyle, Kurumlar Vergisi oranı yüzde 1 olarak öngörülüyor.

Kur korumalı mevduat hesaplarında da düzenlemeye gidiliyor. Vatandaşların, TL birikimlerinin mevduata yönlendirilmesi amaçlanıyor. Döviz endeksli TL mevduat hesaplarında kur koruma farkını ödemek amacıyla düzenlemeye gidiliyor.