Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücreti açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2022'deki asgari ücretini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır. Yaklaşık % 50'lik bir artış yapmış bulunuyoruz. Evliliğe ve çocuk sayısına göre rakam daha da artacaktır" söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücreti açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de, Toplantıda Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile işveren ve işçi sendikalarının temsilcileri de yer aldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı asgari ücretin en alt rakamının 4250 Türk Lirası olacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir sonraki yılın asgari ücreti, her senenin aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın nezaretinde çalışan ve işveren iştiraki ile belirlenmektedir. Bugün dördüncü toplantı ile nihai karar aşamasına gelindi. Komisyon 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde bakanlığımıza görüş bildirdi. Bu alışılmış yaklaşım değildir. İlk defa oluyor. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak çok mutluyum, gururluyum." dedi.

"4250 LİRA OLARAK ASGARİ ÜCRETi  BELİRLEDİK"
Bakanlığımız tarafından aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır. Evliliğe ve çocuk sayısına göre rakam daha da yükselmektedir. Yüzde 50'lik bir artış yapmış bulunuyoruz. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Türkiye büyüdükçe, bundan çalışanlarımız da hak ettikleri payı alacaktır. Kimse ne işveren üzerinden ne de çalışan, işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Bunların da istismarını yapmamalı. 

"ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VE DAMGA VERGİSİNİ  KALDIRIYORUZ"

Asgari ücrette tarihi artışı gerçekleşirken işveren yükünü azaltacak adımları da ihmal etmedik. Yeni düzenlemeyle on yıllardır konuşulan özlemi hayata geçiriyoruz. Asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. İki verginin kalkmasıyla işvereni 450 liralık ilave yükten kurtarmış oluyoruz. Süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.