Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama

2021'in son Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama

2021'in Kabine Son Toplantısı Sona Erdi: Kabine Toplantısı sonrasında Erdoğan'dan açıklama

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirildi ve sona erdi. Emekliye verilecek zam oranı, ekonomik gelişmeler,  aşılamadaki son durum ve koronavirüs salgınına  ilişkin konuların görüşüldüğü toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Afrika ve Türkiye ortaklık zirvesini geniş katılımla yaptık. Ortaklık temasıyla düzenlediğimiz zirve öncekiler gibi başarılı ve verimli geçti. Salgın şartlarına rağmen başarıyla icra ettiğimiz bu zirve ile Afrika ile ortaklığımızda yeni bir döneme girdik. Ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkardık. Hedefimiz önce 50 milyar dolar sonra da 75 milyar dolara çıkarmak. Kıtayı 21. yüzyıla damga vuracak yükselen bir güç olarak değerlendireceğiz. 

2022 bütçesinin giderleri bir önceki yıla oranla % 30 arttı. 2022 bütçesini milletimizin hedeflerine hizmet edecek şekilde yürüteceğiz. Tarımsal desteklere 26 milyar lira, yatırım harcamalarına 148 milyar lira kaynak ayrıldı. 

Geçtiğimiz 19 yılda yüzde 5,1'lik bir büyüme başarısı göstermiş bir ekonomiye sahiptir. 2019 yılında yaşadığımız küçülme dışında Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir başarıya imza attık. Herkes küçülürken biz 1,8 büyüdük. Ülkemizin nüfusu 65 milyondan 84 milyona çıkmasına rağmen istihdam 19 milyondan 29 milyona çıktı. Ülkemizin her karış toprağını kapsayacak şekildeki 3,5 trilyon dolarlık alt ve üst yapı ile yıldızı parlayan bir Türkiye inşa ettik.Serbest piyasa ekonomisi kuralları çevresinde yeni tedbirleri alıyoruz.

Finansal hareketlerin yol açtığı sıkıntılar hepimizin canını yakıyor. 

 Stokçuluk ve fahiş fiyat konusunda ilgili birimlerimiz harekete geçmiştir. 

Çalışanları hayat pahalılığı adı altında ezdirmeme sözümüzü yerine getiriyoruz.

en düşük gelir rakamını 4 bin 250 lira yaptık. Gelir ve damga vergisini kaldırdık. 

Üretimi ve istihdamı desteklemek için çeşitli başlıklar altında çok sayıda paketi harekete geçiriyoruz. 

Kur getirisi mevduat kazancının altında kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. 

Dövizdeki dalgalanma nedeniyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçıya ileri vadeli kur rakamı verilecek.

Devlet iç borçlanma senetlerine talebi arttırmak için stopajı sıfıra indiriyoruz.

Kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlıyoruz.

Yastık altında 280 milyar dolarlık 5 bin ton altın var. Bu altınların ekonomik sisteme dahil edilmesi için çaba harcanacak. 

İhracatçılara Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek. 

KDV'yi yeniden düzenlemeyi planlıyoruz. 

Ekonomi programımıza yönelik eleştirileri dikkatle inceliyoruz. 

Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz.

Tüm çalışanların asgari ücret kadarki vergisinden muaf olması temin edildi. Memurları da buna dahil ederek fiilen aldıkları ücretin artmasını sağlıyoruz.